HIS RX 550 GREEN Slim-iCooler OC
Graphics Card HIS RX 550 GREEN Slim-iCooler OC — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS RX 550 GREEN Slim-iCooler OC
Amd RX 500
•
Lexa
•
20.04.2017
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #10710
Performance
Synthetic Score
2,757
PassMark
2,690
Efficiency
entry
HIS RX 550 GREEN Slim-iCooler OC is a powerful solution from AMD based on the GCN 4.0 architecture, released on 20.04.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 103 mm² die contains approximately 2.2 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 512 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 112.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1100 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1203 MHz under load. The TDP level for this model is 50 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 20.04.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Lexa PRO (215-0904018) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Lexa |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 2,200,000.0 million |
| Die Size | 103 mm² |
| Transistor Density | 21,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1100 MHz |
| Boost Clock | 1203 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | D090-01 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 19.25 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 38.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 231.9 GFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 231.9 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 76.99 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 690 |
| PassMark (G2D Mark) | 478 |
| TPU Index Score | 3.48% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.