HIS R9 285 IceQ X2 OC
Graphics Card HIS R9 285 IceQ X2 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS R9 285 IceQ X2 OC
Amd R9 200
•
Tonga
•
02.09.2014
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
190W
🏆 Top #8549
Performance
Synthetic Score
6,680
PassMark
6,680
Efficiency
mid
The HIS R9 285 IceQ X2 OC graphics adapter is based on the advanced GCN 3.0 architecture. AMD announced this model on 02.09.2014. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 366 mm² die contains approximately 5.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 1792 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 176.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 918 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 190 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 02.09.2014 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 200 |
| GPU Variant | Tonga PRO (215-0851128) |
GPU
| Architecture | GCN 3.0 |
| Codename | Tonga |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,000,000.0 million |
| Die Size | 366 mm² |
| Transistor Density | 13,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 918 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1375 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 176.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 270 x 42 x 140 mm |
| Power Consumption (TDP) | 190 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | C766 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 30.02 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 105.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.36 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.36 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 210.1 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 680 |
| PassMark (G2D Mark) | 597 |
| TPU Index Score | 6.44% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.