HIS R9 270X IceQ Boost Clock
Graphics Card HIS R9 270X IceQ Boost Clock — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS R9 270X IceQ Boost Clock
Amd R9 200
•
Curacao
•
08.10.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #9555
Performance
Synthetic Score
4,888
PassMark
4,874
Efficiency
mid
HIS R9 270X IceQ Boost Clock is a powerful solution from AMD based on the GCN 1.0 architecture, released on 08.10.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 212 mm². For graphics processing, 1280 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 179.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 1000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1050 MHz under load. The nominal thermal design power is 180 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 200 |
| GPU Variant | Curacao XT (215-0848004) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Curacao |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,800,000.0 million |
| Die Size | 212 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Boost Clock | 1050 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 179.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 297 x 44 x 140 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | C631, 109-C63257-00A_02, 109-C63257-12_02 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 33.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 84 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.69 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 168 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 874 |
| PassMark (G2D Mark) | 615 |
| TPU Index Score | 5.25% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.