HIS R7 260X iCooler Turbo 1 GB
Graphics Card HIS R7 260X iCooler Turbo 1 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS R7 260X iCooler Turbo 1 GB
Amd R7 200
•
Bonaire
•
08.10.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
115W
🏆 Top #10354
Performance
Synthetic Score
3,627
PassMark
3,204
Efficiency
entry
The HIS R7 260X iCooler Turbo 1 GB graphics card from AMD is built on the GCN 2.0 architecture and was officially introduced on 08.10.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.1 billion transistorsistors transistors on a 160 mm² die. The model's computational arsenal includes 896 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 104.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1100 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 115 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Bonaire XTX (215-0839097) |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Bonaire |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,080,000.0 million |
| Die Size | 160 mm² |
| Transistor Density | 13,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1100 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1625 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 104.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-C58247-00D_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 60.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.93 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 120.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 204 |
| PassMark (G2D Mark) | 522 |
| TPU Index Score | 3.61% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.