HIS R7 250 iCooler Boost Clock 1 GB
Graphics Card HIS R7 250 iCooler Boost Clock 1 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS R7 250 iCooler Boost Clock 1 GB
Amd R7 200
•
Oland
•
08.10.2013
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #12219
Performance
Synthetic Score
1,055
PassMark
1,055
Efficiency
low
The HIS R7 250 iCooler Boost Clock 1 GB graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 08.10.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 77 mm². The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 73.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1000 MHz with dynamic acceleration capability up to 1050 MHz. The nominal thermal design power is 65 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Oland XT (215-0837006) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Oland |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 950,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Boost Clock | 1050 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1150 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 73.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C576, C662 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 806.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 50.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 055 |
| PassMark (G2D Mark) | 284 |
| TPU Index Score | 2.11% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.