HIS R7 240 Silence Boost Clock
Graphics Card HIS R7 240 Silence Boost Clock — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS R7 240 Silence Boost Clock
Amd R7 200
•
Oland
•
08.10.2013
•
2 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
30W
🏆 Top #12456
Performance
Synthetic Score
806
PassMark
905
Efficiency
low
The HIS R7 240 Silence Boost Clock graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 08.10.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 77 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 320 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 28.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 730 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 780 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 30 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Oland PRO (215-0837015) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Oland |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 950,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 730 MHz |
| Boost Clock | 780 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | C552, C577 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6.24 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 15.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 499.2 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 905 |
| PassMark (G2D Mark) | 280 |
| TPU Index Score | 1.31% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.