HIS HD 7970
Graphics Card HIS HD 7970 — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS HD 7970
Amd HD 7900
•
Tahiti
•
09.01.2012
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #9014
Performance
Synthetic Score
5,728
Efficiency
mid
The HIS HD 7970 graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 09.01.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.3 billion transistorsistors transistors on a 352 mm² die. The model's computational arsenal includes 2048 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 3 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 264.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 925 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 09.01.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7900 |
| GPU Variant | Tahiti XT (215-0821060) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 925 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1375 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 264.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 293 x 42 x 126 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-C38637-00 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 29.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 118.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.79 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 947.2 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 6.50% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.