HIS HD 7950 IceQ Turbo
Graphics Card HIS HD 7950 IceQ Turbo — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS HD 7950 IceQ Turbo
Amd HD 7900
•
Tahiti
•
31.01.2012
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
200W
🏆 Top #9771
Performance
Synthetic Score
4,422
Efficiency
mid
The HIS HD 7950 IceQ Turbo graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 31.01.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 352 mm² die contains approximately 4.3 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 1792 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 3 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 240.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 800 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 200 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 31.01.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7900 |
| GPU Variant | Tahiti PRO (215-0821056) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 240.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 295 x 58 x 155 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-C38637-00 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 28.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 100.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.23 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 806.4 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 5.39% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.