HIS HD 7570
Graphics Card HIS HD 7570 — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS HD 7570
Amd HD 7500
•
Turks
•
05.01.2012
•
1 GB
•
GDDR3
•
128 bit
•
60W
🏆 Top #12858
Performance
Synthetic Score
554
PassMark
623
Efficiency
low
The HIS HD 7570 (TeraScale 2) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 05.01.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.7 billion transistorsistors transistors on a 118 mm² die. For graphics processing, 480 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 25.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 650 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 60 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 05.01.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7500 |
| GPU Variant | Turks PRO-L |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Turks |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 716,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 6,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 480 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 60 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C245, C331, C334 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 15.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 624 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 623 |
| PassMark (G2D Mark) | 254 |
| TPU Index Score | 1.21% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.