HIS HD 6570 IceQ 2 GB
Graphics Card HIS HD 6570 IceQ 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS HD 6570 IceQ 2 GB
Amd HD 6500
•
Turks
•
19.04.2011
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
60W
🏆 Top #12632
Performance
Synthetic Score
652
PassMark
554
Efficiency
low
The HIS HD 6570 IceQ 2 GB graphics adapter is based on the advanced TeraScale 2 architecture. AMD announced this model on 19.04.2011. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 118 mm² die contains approximately 0.7 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 480 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 64.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 650 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 60 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 19.04.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 6500 |
| GPU Variant | Turks PRO (215-0803002) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Turks |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 716,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 6,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 480 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 195 x 42 x 129 mm |
| Power Consumption (TDP) | 60 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C331 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 15.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 624 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 554 |
| PassMark (G2D Mark) | 221 |
| TPU Index Score | 1.21% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.