HIS HD 4890 Fan Turbo+
Graphics Card HIS HD 4890 Fan Turbo+ — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS HD 4890 Fan Turbo+
Radeon HD 4800
•
RV790
•
02.04.2009
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
190W
🏆 Top #11629
Performance
Synthetic Score
1,546
PassMark
1,546
Efficiency
entry
The HIS HD 4890 Fan Turbo+ (TeraScale) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 02.04.2009. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 282 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 800 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 124.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 850 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 190 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 02.04.2009 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 4800 |
| GPU Variant | RV790 XT (215-0758016) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV790 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 959,000.0 million |
| Die Size | 282 mm² |
| Transistor Density | 3,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 850 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 975 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3900 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 124.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 246 x 40 x 125 mm |
| Power Consumption (TDP) | 190 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-B79031-00 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 15.44 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 38.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.54 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 308.8 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 546 |
| PassMark (G2D Mark) | 65 |
| TPU Index Score | 2.57% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.