HIS HD 4830 Single Slot
Graphics Card HIS HD 4830 Single Slot — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS HD 4830 Single Slot
Radeon HD 4800
•
RV770
•
21.10.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
95W
🏆 Top #12347
Performance
Synthetic Score
909
PassMark
866
Efficiency
low
The HIS HD 4830 Single Slot graphics card from ATI is built on the TeraScale architecture and was officially introduced on 21.10.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 256 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 640 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 57.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 575 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 95 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 21.10.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 4800 |
| GPU Variant | RV770 LE (215-0669075) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV770 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 956,000.0 million |
| Die Size | 256 mm² |
| Transistor Density | 3,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 575 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 57.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | 246 x 20 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 95 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-B50131-10 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 18.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 736 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 147.2 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 866 |
| PassMark (G2D Mark) | 49 |
| TPU Index Score | 1.53% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.