HIS HD 4350 Silence
Graphics Card HIS HD 4350 Silence — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS HD 4350 Silence
Radeon HD 4300
•
RV710
•
30.09.2008
•
512 MB
•
DDR2
•
64 bit
•
20W
🏆 Top #13718
Performance
Synthetic Score
165
Efficiency
low
The HIS HD 4350 Silence graphics adapter is based on the advanced TeraScale architecture. ATI announced this model on 30.09.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 73 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 80 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 1 GB of DDR2 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 6.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 600 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 20 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 30.09.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 4300 |
| GPU Variant | RV710 PCI (215-0725018) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV710 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 242,000.0 million |
| Die Size | 73 mm² |
| Transistor Density | 3,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 80 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 20 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 96 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.35% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.