HIS 7000 PCI
Graphics Card HIS 7000 PCI — Specifications, Tests & Benchmarks
HIS 7000 PCI
Radeon 7000
•
RV100
•
19.02.2001
•
32 MB
•
DDR
•
64 bit
•
23W
🏆 Top #14862
Performance
Synthetic Score
3
Efficiency
low
The HIS 7000 PCI graphics adapter is based on the advanced Rage 6 architecture. ATI announced this model on 19.02.2001. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.0 billion transistorsistors transistors on a 80 mm² die. The DDR video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 2.13 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 133 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 23 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 19.02.2001 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon 7000 |
| GPU Variant | RV100 VE (215R6ZAFA12) |
GPU
| Architecture | Rage 6 |
| Codename | RV100 |
| Process Node | 180 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 30,000.0 million |
| Die Size | 80 mm² |
| Transistor Density | 375,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 3 |
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 133 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 133 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 266 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 2.13 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 23 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.3 |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.