GUNNIR DG1 Blue Halberd
Graphics Card GUNNIR DG1 Blue Halberd — Specifications, Tests & Benchmarks
GUNNIR DG1 Blue Halberd
Intel Xe Graphics
•
DG1
•
2020
•
4 GB
•
LPDDR4X
•
128 bit
•
30W
🏆 Top #11767
Performance
Synthetic Score
1,447
Efficiency
low
The GUNNIR DG1 Blue Halberd graphics card from Intel is built on the Xe-LP (Gen 12) architecture and was officially introduced on 01.01.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 95 mm² die contains approximately ?istors transistors. The model's computational arsenal includes 640 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The LPDDR4X video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 68.26 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1200 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1500 MHz. The nominal thermal design power is 30 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 2020 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Xe Graphics |
GPU
| Architecture | Xe-LP (Gen 12) |
| Codename | DG1 |
| Process Node | 10 nm (Intel) |
| Die Size | 95 mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1200 MHz |
| Boost Clock | 1500 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2133 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4300 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | LPDDR4X |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 68.26 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 16 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 150 x 16 x 69 mm |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 30 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 60 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.84 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.92 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 480 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.