GUNNIR Arc A770 PHOTON OC
Graphics Card GUNNIR Arc A770 PHOTON OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GUNNIR Arc A770 PHOTON OC
Intel Arc 7
•
DG2-512
•
12.10.2022
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
225W
🏆 Top #6099
Performance
Synthetic Score
13,348
PassMark
13,348
Efficiency
mid-high
The GUNNIR Arc A770 PHOTON OC graphics card from Intel is built on the Xe-HPG architecture and was officially introduced on 12.10.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 21.7 billion transistorsistors transistors on a 406 mm² die. The model's computational arsenal includes 4096 universal processors. Also available are 32 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 512.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 2200 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2400 MHz. The nominal thermal design power is 225 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.10.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Arc 7 |
| GPU Variant | ACM-G10 |
GPU
| Architecture | Xe-HPG |
| Codename | DG2-512 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 21,700,000.0 million |
| Die Size | 406 mm² |
| Transistor Density | 53,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4096 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 256 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 512 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2200 MHz |
| Boost Clock | 2400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 16 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 300 x 50 x 119 mm |
| Power Consumption (TDP) | 225 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 307.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 614.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 39.32 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 19.66 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 2.46 TFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 348 |
| PassMark (G2D Mark) | 760 |
| TPU Index Score | 21.68% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.