GIGABYTE RX Vega 56
Graphics Card GIGABYTE RX Vega 56 — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RX Vega 56
Amd RX Vega
•
Vega 10
•
14.08.2017
•
8 GB
•
HBM2
•
2048 bit
•
210W
🏆 Top #6157
Performance
Synthetic Score
13,005
PassMark
13,005
Efficiency
mid-high
GIGABYTE RX Vega 56 is a powerful solution from AMD based on the GCN 5.0 architecture, released on 14.08.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 12.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 495 mm². The model's computational arsenal includes 3584 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The HBM2 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 2048 bit-bit bus, bandwidth reaches 409.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1156 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1471 MHz under load. The TDP level for this model is 210 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 14.08.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX Vega |
| GPU Variant | Vega 10 XL (215-0894216) |
GPU
| Architecture | GCN 5.0 |
| Codename | Vega 10 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 12,500,000.0 million |
| Die Size | 495 mm² |
| Transistor Density | 25,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 56 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1156 MHz |
| Boost Clock | 1471 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | HBM2 |
| Memory Bus | 2048 bit bit |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 210 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D05057-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 94.14 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 329.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 21.09 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.54 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 659 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 005 |
| PassMark (G2D Mark) | 770 |
| TPU Index Score | 14.99% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.