GIGABYTE RX 9070 GAMING OC
Graphics Card GIGABYTE RX 9070 GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RX 9070 GAMING OC
Amd RX 9000
•
Navi 48
•
06.03.2025
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
220W
🏆 Top #3142
Performance
Synthetic Score
21,167
PassMark
25,410
Efficiency
enthusiast
GIGABYTE RX 9070 GAMING OC is a powerful solution from AMD based on the RDNA 4.0 architecture, released on 06.03.2025. Thanks to N4P FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 53.9 billion transistorsistors transistors on a 357 mm² die. The core configuration includes 3584 shader units, 56 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 644.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 1440 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2700 MHz. The nominal thermal design power is 220 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 06.03.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 9000 |
| GPU Variant | Navi 48 XT (215-176600331) |
GPU
| Architecture | RDNA 4.0 |
| Codename | Navi 48 |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Process Type | N4P FinFET |
| Transistor Count | 53,900,000.0 million |
| Die Size | 357 mm² |
| Transistor Density | 151,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 56 |
| Compute Units (SM/CU) | 56 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1440 MHz |
| Game Clock | 2210 MHz |
| Boost Clock | 2700 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2518 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 644.60 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1792 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 288 x 50 x 132 mm |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 345.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 604.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 77.41 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 38.71 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 209.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 25 410 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 271 |
| TPU Index Score | 52.81% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.