GIGABYTE RX 7900 XTX GAMING OC
Graphics Card GIGABYTE RX 7900 XTX GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RX 7900 XTX GAMING OC
Amd RX 7000
•
Navi 31
•
03.11.2022
•
24 GB
•
GDDR6
•
384 bit
•
355W
🏆 Top #939
Performance
Synthetic Score
31,697
PassMark
31,346
Efficiency
enthusiast
The GIGABYTE RX 7900 XTX GAMING OC (RDNA 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 03.11.2022. At the core of the card is a chip created with N5 / N6 FinFET lithography. The die houses 57.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 529 mm². For graphics processing, 6144 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 96 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 24 GB of GDDR6 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 960.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1980 MHz with dynamic acceleration capability up to 2526 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 355 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 03.11.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 31 XTX (215-145000146) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 31 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 57,700,000.0 million |
| Die Size | 529 mm² |
| Transistor Density | 109,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 384 |
| Render Output Units (ROP) | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 96 |
| Compute Units (SM/CU) | 96 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1980 MHz |
| Game Clock | 2435 MHz |
| Boost Clock | 2526 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 960.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 6144 KB |
| L1 Cache | 24576 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 96 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 331 x 50 x 138 mm |
| Power Consumption (TDP) | 355 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D702A7-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 485 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 970 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 124.20 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 62.08 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.94 TFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 31 346 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 283 |
| TPU Index Score | 58.99% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.