GIGABYTE RX 7900 XT GAMING OC
Graphics Card GIGABYTE RX 7900 XT GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RX 7900 XT GAMING OC
Amd RX 7000
•
Navi 31
•
03.11.2022
•
20 GB
•
GDDR6
•
320 bit
•
300W
🏆 Top #1021
Performance
Synthetic Score
30,691
PassMark
28,995
Efficiency
enthusiast
The GIGABYTE RX 7900 XT GAMING OC graphics adapter is based on the advanced RDNA 3.0 architecture. AMD announced this model on 03.11.2022. Thanks to N5 / N6 FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 57.7 billion transistorsistors transistors on a 529 mm² die. For graphics processing, 5376 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 84 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 20 GB. Thanks to the 320 bit-bit bus, bandwidth reaches 800.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1784 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2534 MHz. The nominal thermal design power is 300 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 03.11.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 31 XT (215-145000156) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 31 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 57,700,000.0 million |
| Die Size | 529 mm² |
| Transistor Density | 109,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5376 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1784 MHz |
| Game Clock | 2175 MHz |
| Boost Clock | 2534 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 20 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 800.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 5376 KB |
| L1 Cache | 21504 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 80 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 331 x 50 x 138 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D704A7-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 486.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 851.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 109.00 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 54.49 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.70 TFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 28 995 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 240 |
| TPU Index Score | 53.14% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.