GIGABYTE RX 6900 XT GAMING OC
Graphics Card GIGABYTE RX 6900 XT GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RX 6900 XT GAMING OC
Amd RX 6000
•
Navi 21
•
28.10.2020
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #1036
Performance
Synthetic Score
30,541
PassMark
26,694
Efficiency
enthusiast
The GIGABYTE RX 6900 XT GAMING OC (RDNA 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 28.10.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 26.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 520 mm². For graphics processing, 5120 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 80 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 512.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1875 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2285 MHz under load. The nominal thermal design power is 300 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 28.10.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 21 XTX (215-121000167) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 21 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 26,800,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 51,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1875 MHz |
| Game Clock | 2050 MHz |
| Boost Clock | 2285 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 2560 KB |
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 128 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 286 x 58 x 118 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 3x 8-pin |
| Board Number | 109-D412A7-00_03 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 292.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 731.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 46.80 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 23.40 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 462.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 694 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 062 |
| TPU Index Score | 40.33% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.