GIGABYTE RX 6650 XT GAMING OC
Graphics Card GIGABYTE RX 6650 XT GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RX 6650 XT GAMING OC
Amd RX 6000
•
Navi 23
•
10.05.2022
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
176W
🏆 Top #4274
Performance
Synthetic Score
18,261
PassMark
17,121
Efficiency
high
The GIGABYTE RX 6650 XT GAMING OC graphics adapter is based on the advanced RDNA 2.0 architecture. AMD announced this model on 10.05.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 237 mm² die contains approximately 11.1 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2048 universal processors. Also available are 32 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 280.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2192 MHz with dynamic acceleration capability up to 2694 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 176 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 10.05.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 23 KXT (215-130000136) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 23 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,060,000.0 million |
| Die Size | 237 mm² |
| Transistor Density | 46,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2192 MHz |
| Game Clock | 2523 MHz |
| Boost Clock | 2694 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2190 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 17500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 280.30 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 282 x 50 x 115 mm |
| Power Consumption (TDP) | 176 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D532 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 172.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 344.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.07 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 11.03 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 689.7 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 17 121 |
| PassMark (G2D Mark) | 924 |
| TPU Index Score | 23.57% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.