GIGABYTE RX 6500 XT EAGLE
Graphics Card GIGABYTE RX 6500 XT EAGLE — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RX 6500 XT EAGLE
Amd RX 6000
•
Navi 24
•
19.01.2022
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
107W
🏆 Top #6440
Performance
Synthetic Score
12,003
PassMark
9,629
Efficiency
mid-high
The GIGABYTE RX 6500 XT EAGLE graphics adapter is based on the advanced RDNA 2.0 architecture. AMD announced this model on 19.01.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 5.4 billion transistorsistors transistors on a 107 mm² die. The model's computational arsenal includes 1024 universal processors. Also available are 16 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 143.90 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 2310 MHz with dynamic acceleration capability up to 2815 MHz. The nominal thermal design power is 107 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 19.01.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 24 XT (215-135000006) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 24 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,400,000.0 million |
| Die Size | 107 mm² |
| Transistor Density | 50,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Game Clock | 2610 MHz |
| Boost Clock | 2815 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2248 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 143.90 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 512 KB |
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 16 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 192 x 38 x 117 mm |
| Power Consumption (TDP) | 107 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | D632 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 90.08 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 180.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 11.53 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.77 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 360.3 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 629 |
| PassMark (G2D Mark) | 817 |
| TPU Index Score | 11.19% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.