GIGABYTE RX 580 GAMING MINING Rev. 1.1
Graphics Card GIGABYTE RX 580 GAMING MINING Rev. 1.1 — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RX 580 GAMING MINING Rev. 1.1
Amd RX 500
•
Polaris 20
•
18.04.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #11384
Performance
Synthetic Score
1,848
Efficiency
mid
The GIGABYTE RX 580 GAMING MINING Rev. 1.1 graphics card from AMD is built on the GCN 4.0 architecture and was officially introduced on 18.04.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 5.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 232 mm². The model's computational arsenal includes 2048 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 224.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1168 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1244 MHz. The TDP level for this model is 150 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 18.04.2017 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 20 XL (215-0910052) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 20 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1168 MHz |
| Boost Clock | 1244 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | C940, D000 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 39.81 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 159.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.10 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 318.5 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 9.55% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.