GIGABYTE RX 580 Gaming Box
Graphics Card GIGABYTE RX 580 Gaming Box — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RX 580 Gaming Box
Amd RX 500
•
Polaris 20
•
18.04.2017
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
185W
🏆 Top #7731
Performance
Synthetic Score
8,791
PassMark
8,791
Efficiency
mid-high
The GIGABYTE RX 580 Gaming Box graphics card from AMD is built on the GCN 4.0 architecture and was officially introduced on 18.04.2017. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 5.7 billion transistorsistors transistors on a 232 mm² die. The model's computational arsenal includes 2304 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 256.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1257 MHz with dynamic acceleration capability up to 1340 MHz. The nominal thermal design power is 185 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 18.04.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 20 XTX (215-0910038) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 20 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1257 MHz |
| Boost Clock | 1340 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 576 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 185 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | C940, D009-04 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 42.88 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 193 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.18 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 6.18 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 385.9 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 791 |
| PassMark (G2D Mark) | 769 |
| TPU Index Score | 11.01% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.