GIGABYTE RX 5600 XT WindForce OC
Graphics Card GIGABYTE RX 5600 XT WindForce OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RX 5600 XT WindForce OC
Amd RX 5000
•
Navi 10
•
21.01.2020
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
150W
🏆 Top #6079
Performance
Synthetic Score
13,420
PassMark
13,420
Efficiency
mid-high
The GIGABYTE RX 5600 XT WindForce OC graphics card from AMD is built on the RDNA 1.0 architecture and was officially introduced on 21.01.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 10.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 251 mm². The model's computational arsenal includes 2304 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 6 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 288.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1130 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1620 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 150 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 21.01.2020 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 5000 |
| GPU Variant | Navi 10 XLE (215-0917338) |
GPU
| Architecture | RDNA 1.0 |
| Codename | Navi 10 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,300,000.0 million |
| Die Size | 251 mm² |
| Transistor Density | 41,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1130 MHz |
| Game Clock | 1460 MHz |
| Boost Clock | 1620 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 228 x 41 x 118 mm |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D189 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 103.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 233.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.93 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.47 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 466.6 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 420 |
| PassMark (G2D Mark) | 872 |
| TPU Index Score | 16.39% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.