GIGABYTE RX 560 OC 4 GB
Graphics Card GIGABYTE RX 560 OC 4 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RX 560 OC 4 GB
Amd RX 500
•
Polaris 21
•
04.07.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #10645
Performance
Synthetic Score
3,064
Efficiency
entry
GIGABYTE RX 560 OC 4 GB is a powerful solution from AMD based on the GCN 4.0 architecture, released on 04.07.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 123 mm² die contains approximately 3.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 896 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 96.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1090 MHz with dynamic acceleration capability up to 1189 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 65 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 04.07.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 21 XL |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 21 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 24,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1090 MHz |
| Boost Clock | 1189 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C994-57 C994-71 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 19.02 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 66.58 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 2.13 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.13 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 133.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 4.63% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.