GIGABYTE RTX 4070 Ti SUPER EAGLE OC
Graphics Card GIGABYTE RTX 4070 Ti SUPER EAGLE OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RTX 4070 Ti SUPER EAGLE OC
Nvidia GeForce 40
•
AD103
•
08.01.2024
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
285W
🏆 Top #884
Performance
Synthetic Score
32,195
PassMark
31,797
Efficiency
enthusiast
GIGABYTE RTX 4070 Ti SUPER EAGLE OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Ada Lovelace architecture, released on 08.01.2024. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 45.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 379 mm². For graphics processing, 8448 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 66 RT Cores and 264 Tensor Cores. The GDDR6X video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 672.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 2340 MHz with dynamic acceleration capability up to 2640 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 285 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD103-275-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8448 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 264 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 264 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 66 |
| Compute Units (SM/CU) | 66 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2340 MHz |
| Boost Clock | 2640 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 672.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8448 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 261 x 50 x 126 mm |
| Power Consumption (TDP) | 285 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 323 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 253.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 697 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 44.61 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 44.61 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 697 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 31 797 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 240 |
| TPU Index Score | 49.86% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.