GIGABYTE RTX 4070 SUPER AERO OC
Graphics Card GIGABYTE RTX 4070 SUPER AERO OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RTX 4070 SUPER AERO OC
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
08.01.2024
•
12 GB
•
GDDR6X
•
192 bit
•
220W
🏆 Top #1030
Performance
Synthetic Score
30,685
PassMark
29,967
Efficiency
enthusiast
The GIGABYTE RTX 4070 SUPER AERO OC graphics adapter is based on the advanced Ada Lovelace architecture. NVIDIA announced this model on 08.01.2024. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 35.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². The model's computational arsenal includes 7168 universal processors. Also available are 56 specialized cores for ray rendering and 224 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6X memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 504.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 1980 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2565 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 220 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 7168 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 224 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 56 |
| Compute Units (SM/CU) | 56 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1980 MHz |
| Boost Clock | 2565 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 504.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 7168 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 300 x 58 x 130 mm |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 335 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 205.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 574.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 36.77 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 36.77 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 574.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 29 967 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 193 |
| TPU Index Score | 43.52% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.