GIGABYTE RTX 4060 Mobile
Graphics Card GIGABYTE RTX 4060 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RTX 4060 Mobile
Nvidia GeForce 40 Mobile
•
AD107
•
03.01.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
140W
🏆 Top #4603
Performance
Synthetic Score
17,405
PassMark
17,405
Efficiency
high
The GIGABYTE RTX 4060 Mobile (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 03.01.2023. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 18.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 159 mm². For graphics processing, 3072 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 24 RT Cores and 96 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 256.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 2295 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2370 MHz under load. The nominal thermal design power is 140 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 40 Mobile |
| GPU Variant | GN21-X4 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD107 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,900,000.0 million |
| Die Size | 159 mm² |
| Transistor Density | 118,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2370 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 140 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 113.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 227.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.56 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 14.56 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 227.5 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 17 405 |
| PassMark (G2D Mark) | 731 |
| TPU Index Score | 21.57% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.