GIGABYTE RTX 4060 GAMING OC
Graphics Card GIGABYTE RTX 4060 GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RTX 4060 GAMING OC
Nvidia GeForce 40
•
AD107
•
18.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
115W
🏆 Top #3702
Performance
Synthetic Score
20,245
PassMark
19,530
Efficiency
high
The GIGABYTE RTX 4060 GAMING OC graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 18.05.2023. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 18.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 159 mm². The core configuration includes 3072 shader units, 24 RT Cores for ray tracing, and 96 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 272.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1830 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2550 MHz under load. The TDP level for this model is 115 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD107-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD107 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,900,000.0 million |
| Die Size | 159 mm² |
| Transistor Density | 118,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1830 MHz |
| Boost Clock | 2550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 17000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 272.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 281 x 40 x 114 mm |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG173 SKU 371 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 122.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 244.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 15.67 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 15.67 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 244.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 530 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 040 |
| TPU Index Score | 25.39% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.