GIGABYTE RTX 4060 EAGLE OC
Graphics Card GIGABYTE RTX 4060 EAGLE OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RTX 4060 EAGLE OC
Nvidia GeForce 40
•
AD107
•
18.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
115W
🏆 Top #3754
Performance
Synthetic Score
19,887
PassMark
19,530
Efficiency
high
The GIGABYTE RTX 4060 EAGLE OC graphics adapter is based on the advanced Ada Lovelace architecture. NVIDIA announced this model on 18.05.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 18.9 billion transistorsistors transistors on a 159 mm² die. The model's computational arsenal includes 3072 universal processors. Also available are 24 specialized cores for ray rendering and 96 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 272.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1830 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2505 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 115 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD107-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD107 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,900,000.0 million |
| Die Size | 159 mm² |
| Transistor Density | 118,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1830 MHz |
| Boost Clock | 2505 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 17000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 272.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 281 x 38 x 114 mm |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG173 SKU 371 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 120.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 240.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 15.39 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 15.39 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 240.5 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 530 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 040 |
| TPU Index Score | 24.94% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.