GIGABYTE RTX 3080 Ti GAMING OC
Graphics Card GIGABYTE RTX 3080 Ti GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RTX 3080 Ti GAMING OC
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
31.05.2021
•
12 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
350W
🏆 Top #1451
Performance
Synthetic Score
27,520
PassMark
26,796
Efficiency
enthusiast
The GIGABYTE RTX 3080 Ti GAMING OC graphics card from NVIDIA is built on the Ampere architecture and was officially introduced on 31.05.2021. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 28.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 628 mm². The core configuration includes 10240 shader units, 80 RT Cores for ray tracing, and 320 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6X memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 912.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 1365 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1710 MHz under load. The nominal thermal design power is 350 W. For stable system operation, a PSU of 750 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 31.05.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-225-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10240 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 320 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1365 MHz |
| Boost Clock | 1710 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 912.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 320 x 55 x 129 mm |
| Power Consumption (TDP) | 350 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG132 SKU 18 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 191.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 547.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 35.02 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 35.02 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 547.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 796 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 095 |
| TPU Index Score | 44.55% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.