GIGABYTE RTX 3070 Ti GAMING
Graphics Card GIGABYTE RTX 3070 Ti GAMING — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RTX 3070 Ti GAMING
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
31.05.2021
•
8 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
290W
🏆 Top #1770
Performance
Synthetic Score
26,304
PassMark
23,276
Efficiency
high
The GIGABYTE RTX 3070 Ti GAMING (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 31.05.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 17.4 billion transistorsistors transistors on a 392 mm² die. The model's computational arsenal includes 6144 universal processors. Also available are 48 specialized cores for ray rendering and 192 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 608.30 GB/s. In standard mode, the core operates at 1575 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1770 MHz under load. The nominal thermal design power is 290 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 31.05.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1575 MHz |
| Boost Clock | 1770 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 608.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 320 x 55 x 129 mm |
| Power Consumption (TDP) | 290 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG143 SKU 15 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 169.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 339.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 21.75 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 21.75 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 339.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 23 276 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 061 |
| TPU Index Score | 33.12% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.