GIGABYTE RTX 3060 Ti EAGLE
Graphics Card GIGABYTE RTX 3060 Ti EAGLE — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RTX 3060 Ti EAGLE
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
01.12.2020
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
200W
🏆 Top #3617
Performance
Synthetic Score
20,287
PassMark
20,287
Efficiency
high
The GIGABYTE RTX 3060 Ti EAGLE graphics card from NVIDIA is built on the Ampere architecture and was officially introduced on 01.12.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 17.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 392 mm². The model's computational arsenal includes 4864 universal processors. Also available are 38 specialized cores for ray rendering and 152 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1410 MHz with dynamic acceleration capability up to 1665 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 200 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 01.12.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-200-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4864 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 152 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 152 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 38 |
| Compute Units (SM/CU) | 38 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1665 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4864 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 242 x 41 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG142 SKU 20 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 133.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 253.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.20 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 16.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 253.1 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 20 287 |
| PassMark (G2D Mark) | 991 |
| TPU Index Score | 27.07% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.