GIGABYTE RTX 3060 EAGLE OC Rev. 2.0
Graphics Card GIGABYTE RTX 3060 EAGLE OC Rev. 2.0 — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RTX 3060 EAGLE OC Rev. 2.0
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
01.09.2021
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
170W
🏆 Top #5490
Performance
Synthetic Score
15,357
Efficiency
high
GIGABYTE RTX 3060 EAGLE OC Rev. 2.0 is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 01.09.2021. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 392 mm² die contains approximately 17.4 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 3584 shader units, 28 RT Cores for ray tracing, and 112 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 360.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1320 MHz with dynamic acceleration capability up to 1807 MHz. The TDP level for this model is 170 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-150-KC-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 112 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 28 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1320 MHz |
| Boost Clock | 1807 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1875 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 360.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 242 x 41 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 55 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 115.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 202.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 12.95 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 12.95 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 202.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 21.22% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.