GIGABYTE RTX 3060 3840SP 12 GB
Graphics Card GIGABYTE RTX 3060 3840SP 12 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RTX 3060 3840SP 12 GB
Nvidia GeForce 30
•
GA106
•
2021
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
185W
🏆 Top #4207
Performance
Synthetic Score
18,516
Efficiency
high
The GIGABYTE RTX 3060 3840SP 12 GB graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 01.01.2021. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 276 mm² die contains approximately 12.0 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 3840 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 30 RT Cores and 120 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 336.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1627 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1852 MHz under load. The nominal thermal design power is 185 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA106-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA106 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 12,000,000.0 million |
| Die Size | 276 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 120 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 30 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1627 MHz |
| Boost Clock | 1852 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3840 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 185 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 12-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 88.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 222.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.22 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 14.22 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 222.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 24.00% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.