GIGABYTE RTX 2060 WindForce
Graphics Card GIGABYTE RTX 2060 WindForce — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE RTX 2060 WindForce
Nvidia GeForce 20
•
TU106
•
07.12.2021
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
184W
🏆 Top #5311
Performance
Synthetic Score
15,927
PassMark
15,927
Efficiency
high
The GIGABYTE RTX 2060 WindForce graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 07.12.2021. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 445 mm² die contains approximately 10.8 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2176 universal processors. Also available are 34 specialized cores for ray rendering and 272 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 336.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1470 MHz with dynamic acceleration capability up to 1650 MHz. The nominal thermal design power is 184 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 07.12.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU106-300-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2176 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 136 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 272 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 34 |
| Compute Units (SM/CU) | 34 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1470 MHz |
| Boost Clock | 1650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2176 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 265 x 40 x 121 mm |
| Power Consumption (TDP) | 184 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG161 SKU 64 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 79.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 224.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.36 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.18 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 224.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 927 |
| PassMark (G2D Mark) | 852 |
| TPU Index Score | 17.96% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.