GIGABYTE R9 FURY WindForce 3X OC
Graphics Card GIGABYTE R9 FURY WindForce 3X OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE R9 FURY WindForce 3X OC
Amd R9 300
•
Fiji
•
10.07.2015
•
4 GB
•
HBM
•
4096 bit
•
275W
🏆 Top #7383
Performance
Synthetic Score
9,516
PassMark
9,516
Efficiency
mid-high
The GIGABYTE R9 FURY WindForce 3X OC graphics card from AMD is built on the GCN 3.0 architecture and was officially introduced on 10.07.2015. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 8.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 596 mm². For graphics processing, 3584 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The HBM video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 4096 bit-bit bus, bandwidth reaches 512.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1000 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 275 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 10.07.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 300 |
| GPU Variant | Fiji PRO CB (215-0862046) |
GPU
| Architecture | GCN 3.0 |
| Codename | Fiji |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 8,900,000.0 million |
| Die Size | 596 mm² |
| Transistor Density | 14,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 56 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | HBM |
| Memory Bus | 4096 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 278 x 52 x 115 mm |
| Power Consumption (TDP) | 275 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-C88037-00_04 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 64.64 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 226.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 7.24 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.24 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 452.5 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 516 |
| PassMark (G2D Mark) | 781 |
| TPU Index Score | 11.59% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.