GIGABYTE R7 250 OC
Graphics Card GIGABYTE R7 250 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE R7 250 OC
Amd R7 200
•
Oland
•
08.10.2013
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #12151
Performance
Synthetic Score
1,105
PassMark
1,055
Efficiency
low
The GIGABYTE R7 250 OC graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 08.10.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.0 billion transistorsistors transistors on a 77 mm² die. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 73.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 1050 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1100 MHz. The TDP level for this model is 65 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Oland XT (215-0837006) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Oland |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 950,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1050 MHz |
| Boost Clock | 1100 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1150 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 73.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 96 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C576, C662 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 26.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 844.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 52.8 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 055 |
| PassMark (G2D Mark) | 284 |
| TPU Index Score | 2.21% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.