GIGABYTE R7 240 OC
Graphics Card GIGABYTE R7 240 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE R7 240 OC
Amd R7 200
•
Oland
•
08.10.2013
•
2 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
30W
🏆 Top #12326
Performance
Synthetic Score
930
PassMark
905
Efficiency
low
The GIGABYTE R7 240 OC graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 08.10.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 77 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 320 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of DDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 28.80 GB/s. In standard mode, the core operates at 780 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 900 MHz under load. The TDP level for this model is 30 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 08.10.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Oland PRO (215-0837015) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Oland |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 950,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 780 MHz |
| Boost Clock | 900 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | C552, C577 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 18 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 576 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 905 |
| PassMark (G2D Mark) | 280 |
| TPU Index Score | 1.51% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.