GIGABYTE HD 5870 SOC
Graphics Card GIGABYTE HD 5870 SOC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE HD 5870 SOC
Radeon HD 5800
•
Cypress
•
23.09.2009
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
188W
🏆 Top #11011
Performance
Synthetic Score
2,499
PassMark
2,180
Efficiency
entry
The GIGABYTE HD 5870 SOC (TeraScale 2) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 23.09.2009. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 334 mm² die contains approximately 2.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1600 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 153.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 850 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 188 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 23.09.2009 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 5800 |
| GPU Variant | Cypress XT (215-0735033) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Cypress |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,154,000.0 million |
| Die Size | 334 mm² |
| Transistor Density | 6,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1600 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 850 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 153.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 37 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 188 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-C00137-00A, 109-C00137-00C |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 30.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 76 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.04 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 608 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 180 |
| PassMark (G2D Mark) | 423 |
| TPU Index Score | 3.79% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.