GIGABYTE GTX TITAN WindForce 3X OC
Graphics Card GIGABYTE GTX TITAN WindForce 3X OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE GTX TITAN WindForce 3X OC
Nvidia GeForce 700
•
GK110
•
19.02.2013
•
6 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #7545
Performance
Synthetic Score
9,168
PassMark
8,195
Efficiency
mid-high
The GIGABYTE GTX TITAN WindForce 3X OC (Kepler) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 19.02.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 561 mm² die contains approximately 7.1 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2688 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 288.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 928 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 980 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 19.02.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK110-400-A1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK110 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,080,000.0 million |
| Die Size | 561 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2688 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 928 MHz |
| Boost Clock | 980 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 292 x 43 x 129 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2083 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 54.88 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 219.5 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 5.27 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.76 TFLOPS (1:3) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 195 |
| PassMark (G2D Mark) | 663 |
| TPU Index Score | 11.18% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.