GIGABYTE GTX 950 XTREME Gaming
Graphics Card GIGABYTE GTX 950 XTREME Gaming — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE GTX 950 XTREME Gaming
Nvidia GeForce 900
•
GM206
•
20.08.2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
90W
🏆 Top #8788
Performance
Synthetic Score
6,332
PassMark
5,354
Efficiency
mid
The GIGABYTE GTX 950 XTREME Gaming (Maxwell 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 20.08.2015. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.9 billion transistorsistors transistors on a 228 mm² die. The core configuration includes 768 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 105.80 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1203 MHz with dynamic acceleration capability up to 1405 MHz. The nominal thermal design power is 90 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 20.08.2015 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM206-250-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM206 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,940,000.0 million |
| Die Size | 228 mm² |
| Transistor Density | 12,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1203 MHz |
| Boost Clock | 1405 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1653 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 105.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 90 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 44.96 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 67.44 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.16 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 67.44 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 354 |
| PassMark (G2D Mark) | 651 |
| TPU Index Score | 5.84% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.