GIGABYTE GTX 780 GHz Edition
Graphics Card GIGABYTE GTX 780 GHz Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE GTX 780 GHz Edition
Nvidia GeForce 700
•
GK110B
•
10.09.2013
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #7596
Performance
Synthetic Score
9,037
Efficiency
mid
The GIGABYTE GTX 780 GHz Edition graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 10.09.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 7.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 561 mm². The core configuration includes 2304 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 3 GB of GDDR5 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 288.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 1019 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1071 MHz under load. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 10.09.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK110-300-B1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK110B |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,080,000.0 million |
| Die Size | 561 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1019 MHz |
| Boost Clock | 1071 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 292 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | P2083 SKU 21 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 51.41 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 205.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 4.94 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 205.6 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 9.36% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.