GIGABYTE GTX 750 OC
Graphics Card GIGABYTE GTX 750 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE GTX 750 OC
Nvidia GeForce 700
•
GM107
•
18.02.2014
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
55W
🏆 Top #10432
Performance
Synthetic Score
3,464
PassMark
3,306
Efficiency
entry
The GIGABYTE GTX 750 OC (Maxwell) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 18.02.2014. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 148 mm². The core configuration includes 512 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 80.19 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1058 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1137 MHz. The TDP level for this model is 55 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 18.02.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GM107-300-A2 |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,870,000.0 million |
| Die Size | 148 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1058 MHz |
| Boost Clock | 1137 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.19 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 55 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P2010 SKU 51 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 18.19 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 36.38 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 164.3 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 36.38 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 306 |
| PassMark (G2D Mark) | 521 |
| TPU Index Score | 3.35% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.