GIGABYTE GTX 560 Ti SOC
Graphics Card GIGABYTE GTX 560 Ti SOC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE GTX 560 Ti SOC
Nvidia GeForce 500
•
GF114
•
25.01.2011
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
170W
🏆 Top #10756
Performance
Synthetic Score
2,715
PassMark
3,079
Efficiency
entry
The GIGABYTE GTX 560 Ti SOC graphics adapter is based on the advanced Fermi 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 25.01.2011. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 332 mm². The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 128.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 823 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 170 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 25.01.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF114-400-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF114 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,950,000.0 million |
| Die Size | 332 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 823 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P1040 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 64 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.54 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 128 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 079 |
| PassMark (G2D Mark) | 441 |
| TPU Index Score | 3.90% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.