GIGABYTE GTX 1650 SUPER WindForce OC
Graphics Card GIGABYTE GTX 1650 SUPER WindForce OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE GTX 1650 SUPER WindForce OC
Nvidia GeForce 16
•
TU116
•
22.11.2019
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
100W
🏆 Top #6905
Performance
Synthetic Score
10,364
PassMark
10,187
Efficiency
mid-high
The GIGABYTE GTX 1650 SUPER WindForce OC graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 22.11.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 284 mm² die contains approximately 6.6 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1280 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 192.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1530 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1755 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 100 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 22.11.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU116-250-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1755 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1280 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 226 x 41 x 122 mm |
| Power Consumption (TDP) | 100 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG166 SKU 24 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 56.16 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 140.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 8.99 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 4.49 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 140.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 10 187 |
| PassMark (G2D Mark) | 749 |
| TPU Index Score | 11.53% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.