GIGABYTE GTX 1650 EAGLE OC GDDR6
Graphics Card GIGABYTE GTX 1650 EAGLE OC GDDR6 — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE GTX 1650 EAGLE OC GDDR6
Nvidia GeForce 16
•
TU117
•
01.04.2020
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #7809
Performance
Synthetic Score
8,581
Efficiency
mid
The GIGABYTE GTX 1650 EAGLE OC GDDR6 graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 01.04.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.7 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. For graphics processing, 896 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 192.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1410 MHz with dynamic acceleration capability up to 1815 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.04.2020 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU117-300-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1815 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 212 x 40 x 121 mm |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG177 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 58.08 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 101.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.51 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.25 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 101.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 9.18% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.