GIGABYTE GTX 1060 WindForce 2X OC Mining
Graphics Card GIGABYTE GTX 1060 WindForce 2X OC Mining — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE GTX 1060 WindForce 2X OC Mining
Nvidia GeForce 10
•
GP106
•
19.07.2016
•
6 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
120W
🏆 Top #10934
Performance
Synthetic Score
2,542
Efficiency
mid
The GIGABYTE GTX 1060 WindForce 2X OC Mining graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 19.07.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 200 mm² die contains approximately 4.4 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 1280 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 192.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1556 MHz with dynamic acceleration capability up to 1771 MHz. The TDP level for this model is 120 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 19.07.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP106-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP106 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,400,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 22,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1556 MHz |
| Boost Clock | 1771 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG410 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 85.01 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 141.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 70.84 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 4.53 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 141.7 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 11.12% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.